Ogrodzenie jest ważną częścią każdego ogrodu. Zwykle na terenie, który otoczony jest przez ogrodzenie znajduje się dom letniskowy lub mieszkalny, w którym zawsze chcemy czuć się dobrze i bezpiecznie. Na teren, który jest ogrodzony chętnie również wjeżdżamy samochodem czy p prostu wchodzimy. Do wejścia na teren ogrodu potrzebujemy zwykle furtki, dzięki której można bez trudu znaleźć się na terenie ogródka. Do wjazdu samochodu osobowego na teren ogrodzony potrzebujemy z kolei odpowiedniej, otwieranej bramy.

 

W Polce najczęściej możemy spotkać furtkę montowana tuż obok bramy. Z tego względu ludzie najczęściej decydują się na to, by zarówno furtka, jak i brama były z tego samego stylu i w tym samym kolorze. Taka spójność zapewnia estetyczny wygląd i ciekawy styl. Nieco odważniejsi inwestorzy pozwalają sobie na odstępstwa od tej reguły. Czasem odstępstwa te dotyczą jedynie koloru, kiedy indziej brama i furtka mają zupełnie inny styl. Jest to jednak dość trudne do zharmonizowania, dlatego rzadko podejmujemy decyzję o tym, by wybrać bramę i furtkę różniące się od siebie.

 

Najnowocześniejsze ogrodzenia tworzone są zupełnie w tym samym stylu. Zatem wszystkie przęsła ogrodzeniowe, a także furtka i brama mają dokładnie ten sam styl. Są tak samo zdobione czy rzeźbione, mają taki sam kolor i tworzą spójną całość. Trzeba jednak pamiętać, że takie ogrodzenia, furtki oraz bramy są zwykle bardzo drogie i nie każdego stać na to, by podjąć się takich inwestycji. Tym bardziej, jeśli ktoś jest zdania, że ogrodzenie, furtka i brama ma przede wszystkim spełniać swoją funkcję, a w mniejszym stopniu stanowić dekorację. W przypadku takich osób najczęściej spotkać możemy się z różniącym się ogrodzeniem od bramy i furtki. Nie powoduje to jednak, że są to elementy mniej estetyczne. Nadal ogrodzenie, brama oraz furtka mogą być bardzo ładne i dodawać całemu terenowi wokół domu wiele wdzięku. Wystarczy, że wybierzemy odpowiednie elementy ogrodzenia, aby stworzyć naprawdę urocze i przytulne miejsce wokół ogrodu i domu.

 

Pamiętajmy też, że wybór bywa uzależniony równie od zasobności portfela. Jeśli nie posiadamy wystarczającej ilości środków finansowych, musimy pójść na pewne ustępstwa i będziemy mogli nieco mniejszą kwotę zainwestować w tworzenie przestrzeni wokół domu. Zatem ogrodzenie, brama oraz furtka będą musiały również być dostosowane do tego, jakie środki możemy przeznaczyć na swoje ogrodzenie. Na szczęście, wybór jest ogromny, bez względu na cenę, to w każdym przedziale coś znajdziemy.