Wciąż wielu Polaków zmuszonych jest zapożyczać się. Choć nasza sytuacja finansowa uległa znacznej poprawie, to jednak większe zakupy bądź nieco poważniejsze inwestycje wymagają od nas zapożyczania się. Dotyczy to na przykład zakupu samochodu bądź własnego mieszkania. W przypadku zakupu własnego samochodu, często wystarczający jest kredyt gotówkowy. Jednak w celu zakupienia własnego mieszkania czy domu, koniecznością może okazać się kredyt hipoteczny.

 

Decydując się na ten drugi najczęściej wymagany jest również wkład własny, czyli kwota około 10% lub 20% od kwoty, jaką chce się pozyskać. W wielu wypadkach jest to jeden z głównych warunków, aby w ogóle starać się o kredyt hipoteczny. Już w przypadku kredytu gotówkowego nie ma takiej konieczności. Z tego też powodu wiele osób decyduje się na to, by wziąć kredyt gotówkowy, który wykorzystany zostanie jako wkład własny. Wtedy znacznie łatwiej jest otrzymać kredyt pod zastaw nieruchomości. Wiele osób uważa, że taki sposób jest najwygodniejszy i najbardziej optymalny. Dlatego też chętnie z niego korzystają.

 

Nie da się ukryć, że wkład własny nie zawsze jest łatwy do uzbierania. Zdarza się także, że decydując się na kredyt gotówkowy nie wystarczy już zdolności kredytowej na to, by otrzymać kredyt hipoteczny. W takich wypadkach trzeba znaleźć inny sposób na to, by pozyskać wymaganą kwotę. Często jest to pożyczka od najbliższej rodziny. W wielu przypadkach jest to również praca na dodatkowym etacie, aby móc uzbierać i odłożyć pewną kwotę. W innych wypadkach zdarza się, że ludzie decydują się na sprzedaż posiadanego majątku, aby pozyskane w ten sposób środki móc wykorzystać w staraniach o kredyt pod zastaw kupowanej nieruchomości.

 

Pod wieloma względami taka możliwość jest zdecydowanie rozsądniejsza. Nie wymaga dodatkowego zapożyczania się, zwłaszcza na oprocentowanych pożyczkach. Należy pamiętać, że najczęściej osoby bliskie nie pożyczają środków finansowych oczekując zwrotu powiększonego o pewną sumę, zaś banki i parabanki zdecydowanie tak. Chcąc więc podjąć rozsądną i odpowiedzialną decyzję powinniśmy dobrze przemyśleć swoją sytuację finansową i podjąć możliwie najlepszą decyzję. Należy zastanowić się, czy mamy możliwość spłaty swoich długów i jakie raty jesteśmy w stanie rzeczywiście oddawać każdego miesiąca. Wówczas łatwiej będzie podjąć mądrą decyzję, której nie pożałujemy zbyt szybko. Zaś kredyt hipoteczny będzie wzięty w pełni świadomie i rozsądnie, w sposób odpowiedzialny.