Każdemu kto rozpoczyna budowę domu lub myśli nad jej rozpoczęciem na pewno spędza sen z powiek myśl o wyborze firmy budowlanej. Nie jest to łatwe zadanie, gdyż obecnie na rynku możemy znaleźć ogrom usług ogólnobudowlanych oferowanych przez różne firmy. Którą wybrać i czym się kierować? Na co przede wszystkim zwrócić uwagę?

Budowa domu to poważna decyzja, wobec czego decydując się na wybór firmy budowlanej powinniśmy na początku uświadomić sobie, że nie wszystkie firmy mogą nam zagwarantować ten sam zakres usług. Wśród podziału usług budowlanych, możemy wyróżnić : nadzór budowlany, budowę domów w stanie surowym, budowę domów w stanie developerskim, budownictwo mieszkaniowe pod klucz oraz wykańczanie wnętrz. Należy wobec tego starannie przeanalizować swoje potrzeby i sprawdzić kompetencje wybranej firmy budowlanej. Najlepszym rozwiązaniem jest zrobienie szczegółowej listy prac, które mają zostać wykonane. Poszukiwanie ekipy fachowców najlepiej rozpocząć od poleceń znajomych i rodziny. Po pierwszym kontakcie, każda z firm powinna określić swoją zdolność do wykonania wskazanych przez nas prac na podstawie naszego projektu oraz przedstawić harmonogram prac. Możemy również poprosić o zrobienie wstępnego kosztorysu, co pozwoli nam na porównanie cen różnych firm wykonujących te same usługi. Warto również zrobić rozeznanie, czy pracownicy firmy faktycznie posiadają wykształcenie lub doświadczenie budowlane. Dobrym pomysłem, jest również sprawdzenie kilku realizacji, na podstawie których możemy mniej więcej ocenić prace konkretnej firmy budowlanej. Musimy się również upewnić, że wybrana przez nas firma posiada odpowiedni sprzęt do podjęcia prac, a także potrzebne kwalifikacje do ich wykonywania. Bardzo ważne jest dokładne określenie rozpoczęcia i zakończenia prac, jeżeli wykonawca nie jest w stanie określić konkretnych dat, nie warto podejmować współpracy. Jeśli już zdecydowałeś się na podjęcie współpracy z konkretną firmą, pamiętaj aby koniecznie spisać wszystkie ustalenia, wraz z harmongramem prac i datami. Spisana umowa jest o tyle ważna, że w przypadku gdybyśmy mili jakieś zastrzeżenia i doszłoby do ewentualnych roszczeń, będziemy mieli dowód na piśmie. Wybór i zakup potrzebnych materiałów, możemy zostawić wykonawcy, możemy poprosić jednak o wykonanie wyliczenia kosztów materiałów do naszej umowy. Kolejną ważną informacją jest to, aby wykonawca zapoznał się ze stanem budowy jeszcze przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac, dzięki temu będzie mógł ostatecznie potwierdzić wykonanie prac zgodnie z naszym projektem oraz z zachowaniem obowiązującej sztuki budowlanej.
Wybór profesjonalnej ekipy budowlanej nie jest łatwą decyzją, dlatego najczęściej decydujemy się na firmy budowlane polecane przez znajomych czy rodzinę, które mają dobrą opinię i nie muszą się same reklamować. Mając zabezpieczenie w postaci spisanej umowy możemy zaoszczędzić sobie późniejszych problemów, a także zmotywować obie strony do efektywnej i zgodniej z naszymi oczekiwaniami współpracy.