Fotele do ogrodu to dla wielu z nas niezbędne wyposażenie przydomowego podwórka. Nie tylko możemy na nich odpocząć, ale także poczytać, czy się zdrzemnąć. Ponadto pełnią one funkcję dekoracyjną. Dlatego przy ich wyborze należy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Wiemy, jak niełatwy jest to wybór, dlatego warto poświęcić chwilę na ich najważniejsze oraz materiały, z jakich zostały wykonane. W końcu fotele ogrodowe mają wiele zastosowań. Są nie tylko wygodne, ale także praktyczne i zajmują niewiele miejsca. Wiele modeli odnajdzie zastosowanie nie tylko na zewnątrz, ale także w mieszkaniu. Jak zatem kupić idealny fotel do ogrodu, który posłuży nam latami?

Z jakiego materiału wybrać fotel wiszący do ogrodu lub na taras?

Jeśli stoimy przed wyborem pierwszego fotelu do ogrodu, możemy być zaskoczeni ich dużą różnorodnością. Różnią się one nie tylko designem, ale także materiałem. Niezależnie jednak od naszych indywidualnych preferencji, fotele do ogrodu powinny być przede wszystkim funkcjonalne.

Wiszące modele cieszą się dużą popularnością ze względu na konstrukcję, polegającą na połączeniu fotelu z hamakiem. Dzięki temu są niezwykle wygodne. Z tego powodu jednak wybrany materiał powinien być przyjemny w dotyku, aby odpoczynek był jak najbardziej komfortowy. W tym celu sprawdzą się fotele ogrodowe rattanowe lub wiklinowe, które są miękkie i elastyczne.

Wybierając meble do ogrodu, zwróćmy także na ich wytrzymałość. Materiał powinien być odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne jak promienie UV, czy też wiatr i deszcz. Dzięki temu posłuży nam przez niejeden sezon.

Fotele ogrodowe drewniane – wady i zalety

Drewniane fotele od lat są wybierane do ogrodów. Ich popularność wynika z naturalnego, szlachetnego wyglądu. Drewno idealnie nadaje się do zielonego ogrodu, ponieważ samo jest materiałem naturalnym. Ponadto jest także solidne. Nie straszny mu wiatr, a odpowiednio pielęgnowane będzie zachwycało wyglądem przez lata.

Wadą drewnianych mebli jest konieczność ich regularnej impregnacji. Bez użycia dedykowanych preparatów, fotele ogrodowe zaczną płowieć, a nawet gnić. Dlatego musimy być przygotowani na systematyczną pielęgnację. Dzięki niej fotele będą dobrze znosić słońce oraz wilgoć przez lata!

Fotele ogrodowe rattanowe oraz wiklinowe – wady i zalety

Meble wykonane z rattanu i wikliny prezentują się niezwykle sielsko. Są wygodne, miękkie oraz lekkie, co ma duże znaczenie, jeśli chcemy zmieniać ich położenie. Fotele do ogrodu z naturalnych włókien mogą mieć także różne kształty i wymiary. Dzięki temu możemy spotkać się z naprawdę interesującymi rozwiązaniami. Są także bardzo łatwe w czyszczeniu, wystarczy przetrzeć je wilgotną szmatką.

Nie są jednak wolne od wad. Pomimo że są wykonane z naturalnego tworzywa, nie będą odporne na złą pogodę. Dlatego na czas deszczu, czy wiatru warto je schować w bezpiecznym miejscu. Warto przy tym wspomnieć, że fotele wiklinowe oraz rattanowe będą świetnie się prezentować w salonie i w innych pomieszczeniach zaaranżowanych na styl boho, gdzie dominują jasne dodatki i naturalne materiały.

Fotele ogrodowe metalowe – wady i zalety

Coraz częściej w ofercie sklepów możemy zobaczyć fotele ogrodowe wykonane z metalu – najczęściej z aluminium. Wpisują się one idealnie do surowej, postindustrialnej stylistyki. W dodatku są bardzo trwałe i odporne na promienie słoneczne lub korozją. Dzięki zastosowaniu solidnych materiałów nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych.

Czy mają wady? Tak naprawdę zależy to od naszych upodobań. Nie da się ukryć, że metalowe fotele do ogrodu są dość charakterystyczne przez wzgląd na ich surowy wygląd. Nie wszędzie zatem będą prezentować się dobrze. Jednakże warto zwrócić uwagę na bogatą ofertę mebli z aluminium, które mogą nas zaskoczyć.

Jaki design foteli ogrodowych wybrać?

Fotele ogrodowe są ciekawym uzupełnieniem ogrodu. Na jaki design warto się zatem zdecydować? Dobrze jest połączyć styl mebli zewnętrznych z wewnętrznymi. Dzięki temu uzyskamy płynne przejście. Ponadto wiele modeli foteli odnajdzie się również w salonie, jak ma to miejsce z meblami wiklinowymi.

Bez wątpienia jednak wybór kształtów oraz kolorów jest ogromny. Niełatwo zatem o decyzję. Przed zakupem sprawdźmy jednak, czy design będzie przede wszystkim wygodny. Warto bowiem pamiętać, że fotele do ogrodu mają nie tylko dobrze wyglądać, ale także powinny pozwalać na komfortowe spędzenie czasu. Bogatą ofertą odnajdziemy na stronie: https://www.wonder.pl/c/fotele-ogrodowe-meble.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przed zakupem foteli ogrodowych?

Zanim wybierzemy idealny model foteli do ogrodu, warto sprawdzić ich parametry. Oczywiście materiał jest najważniejszy. Nie zapominajmy jednakże o jakości wykonania. Dobre fotele ogrodowe powinny posiadać stabilne oparcie, a także nóżki, które nie będą się chwiać i zaginać pod naszym ciężarem. Zwróćmy także uwagę na dołączone poduszki i materiał, z jakiego zostały wykonane. Należy bowiem liczyć się z zabrudzeniami. Dobrze zatem, aby sama poduszka lub podszewka nadawała się do prania.