Nowoczesne i skrajnie proste style minimalistyczne przestały być już jedynymi obowiązującymi trendami. Obecnie można eksperymentować z mieszanką różnych tendencji – mniej i bardziej dekoracyjnych, żeby stworzyć idealne, indywidualne, a przy tym wciąż modne wnętrze.

Wszyscy spragnieni klasycznych aranżacji o luksusowym wyrazie, powinni zainteresować się stylem francuskim, który pozwala uzyskać nietuzinkowe i ponadczasowo eleganckie wnętrza. Czym się wyróżnia stylistyka znad Sekwany i jakie elementy muszą pojawić się w salonie, urządzonym według jej prawideł?

Luksus niejedno ma imię

Czym w ogóle wyróżnia się styl francuski? Przede wszystkim we wnętrzach urządzonych w tej tendencji króluje elegancka prostota i pełna symetria. Stawia się na dobrej jakości materiały oraz ozdoby o naprawdę luksusowym wyrazie.

Meble francuskie do każdego salonu

W przypadku mebli występują dwa główne nurty. Można wprowadzać sofy i fotele w stylu ludwikowskim, o rozbudowanej formie, z bogatą ornamentyką. Styl paryski natomiast stawia na rozwiązania w pełni funkcjonalne, o prostej i ponadczasowej konstrukcji, pozbawionej niepotrzebnych zdobień.

Materiały, które tworzą nastrój

W stylu francuskim wielką wagę przykłada się do dobrej jakości luksusowych materiałów o zróżnicowanych właściwościach i fakturach, które wspólnie tworzą kompleksową aranżację. Często pojawia się drewno o głębokim kolorze, uzupełniane pięknymi i wzorzystymi tkaninami, które mogą służyć jako zasłony, poduszki lub obicie sofy.

Oświetlenie – styl i dekoracja

We wnętrzach wzorowanych na stylu francuskim, oprócz samych mebli, rolę głównego akcentu dekoracyjnego stanowi rozbudowany żyrandol w klasycznym stylu, łączący blask kryształów z przytłumionym połyskiem metalu.

***

Styl francuski to ponadczasowa elegancja, którą łatwo i bez nadmiernych kosztów można wprowadzić do mieszkań i domów. Pozwala poczuć się po królewsku nawet w niewielki salonie, dzięki czemu stanowi jedno z popularniejszych obecnie wcieleń stylów klasycznych.