Budując swój własny taras, musimy pamiętać o wielu rzeczach. Jeśli nie zrobimy tego porządnie, będziemy musieli często remontować tą część domu, co będzie nas kosztować nie tylko sporo pieniędzy, ale też nerwów. Najważniejsze jest to, żeby zadbać o odpowiednie podłoże. Wiele z nas decyduje się obecnie na deski tarasowe. Takie rozwiązanie może wyglądać doskonale, ale tylko wtedy, kiedy je odpowiednio dobierzemy. Jak to zrobić?

Poznaj gatunek drewna

Wybierając drewno na taras musimy zastanowić się jaki gatunek tego materiału wybierzemy. Najważniejsze jest to, żeby nie skupiać się wyłącznie na wyglądzie danego materiału, ale przede wszystkim na jego właściwościach. Wiele ludzi kieruje się wyłącznie kolorem drewna, a zupełnie zapomina o tym, że nie każdy gatunek sprawdzi się na tarasie. To bardzo ważne, żeby poznać deski tarasowe, na które chcemy się zdecydować zanim je kupimy. Możemy poszukać informacji w internecie albo zapytać o nie sprzedawcę w sklepie. Warto pamiętać też o tym, że każde deski można pomalować, więc kolor powinien być ostatnią rzeczą, o jaką się martwimy wybierając podłogę na taras.

Zwróć uwagę na otoczenie

W drugiej kolejności powinniśmy zastanowić się nad położeniem naszego tarasu. Możemy mieć go na gołej ziemi, na lekkim podwyższeniu lub na piętrze, nad innym pomieszczeniem. To bardzo ważna informacja, bo konstrukcje domów są bardzo różne, w szczególności tych starszych. Dlatego jeśli zdecydujemy się na bardzo ciężkie drewno, może się okazać, że cała konstrukcja tego nie wytrzyma i może się nawet zawalić. Ale na tym nie kończą się nasze problemy, bo nawet taras na gołej ziemi nie jest tak prosty, jak się wydaje. Musimy wiedzieć czy nie mamy problemów z wilgocią, bo nie każde drewno dobrze chłonie wodę. Może od tego puchnąć i zmieniać kolor oraz kształt. Co więcej, kolejną sprawą jest to, czy nasz taras będzie miał dach, czy też nie. Nie wszystkie gatunki drewna dobrze znoszą wystawienie na promienie słoneczne przez długi czas.