Niedługo wakacje, a tuż po nich rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Dla wielu rodziców i ich pociech to bardzo ważny okres. Do tego czasu należy przygotować niezbędne książki, zeszyty i inne przybory szkolne.
Oprócz tego trzeba zaaranżować miejsce, w którym dziecko będzie mogło odrabiać swoje pierwsze prace domowe. Wbrew pozorom nie jest to prosta sprawa. Dla wielu rodziców takie kwestie jak właściwe
wymiary biurka dla dziecka mogą być obce. W poniższym tekście postaramy się nieco podpowiedzieć jakie biurko dla dziecka będzie optymalne i na co zwracać uwagę przy okazji jego zakupu.

1. Wymiary biurka dla dziecka – jak dopasować wysokość biurka
2. Wzrost dziecka a wysokość biurka
3. Co powinno posiadać
biurko dla pierwszoklasisty?
4. Jak wybrać idealne
biurko dla ucznia? Dobrze oszacuj potrzebną szerokość blatu

Wymiary biurka dla dziecka – jak dopasować wysokość biurka

Biurko obok łóżka to najważniejszy z mebli w pokoju młodego ucznia. Dlatego niezmiernie istotny jest jego właściwy wybór. Wbrew pozorom biurko dla pierwszoklasisty nie musi być zbyt duże. Po części wynika to z niewielkich rozmiarów jego użytkownika, po części z tego, że równie ważne jest jego właściwe ustawienie w pokoju. Biurko dla ucznia powinno być tak usytuowane, aby siedząc przy nim, dziecko miało swobodny dostęp do dziennego światła. Idealnie jest ustawić biurko bezpośrednio pod oknem, ewentualnie bokiem.
W żadnym razie dziecko nie powinno zasłaniać sobie naturalnego światła. Wracając do samych rozmiarów, w przypadku biurka dla najmłodszych zaleca się blat o głębokości 50 cm, szeroki na maksymalnie 75 cm.
Może to nie wydawać się wiele, ale pamiętajmy, że biurko dla dziecka to nie tylko blat, ale również szuflady, okoliczne półki itd.

Wzrost dziecka a wysokość biurka

Dopasowanie biurka do wzrostu dziecka to jedna z kluczowych kwestii, na które należy zwrócić uwagę przy okazji jego zakupu. Pamiętajmy, że nasza pociecha rośnie, a biurko nie koniecznie. Jeśli jest to biurko dla pierwszoklasisty, każdemu rodzicowi przyda się informacja, iż przeciętny 6-latek lub 6 latka mają ok. 115-125 cm wzrostu. Optymalna wysokość biurka dla tego wzrostu to 55 cm. Mając na uwadze, że nasza pociecha będzie rosnąć, warto zdecydować się biurko mające regulację. Dzięki temu posłuży nam ono dłużej, zapewniając naszemu dziecku większy komfort i zapobiegnie garbieniu się przy zbyt niskim blacie.

Co powinno posiadać biurko dla pierwszoklasisty?

Dostępne w sklepowym asortymencie biurka szkolne dla dzieci są bardzo różne. Producenci starają się przyciągnąć wzrok potencjalnych klientów na wiele sposobów. Nie możemy jednak zapominać, że podstawową rolą biurka jest jego funkcjonalność i komfort użytkowania. Dopiero potem liczą się jego kolor, materiał wykonania itp.
Co zatem powinno zawierać dobre biurko? Dobrze, jeśli posiada szufladę i szafkę. Ułatwi to dziecku dostęp do niezbędnych przedmiotów oraz pomoże w zachowaniu porządku na samym biurku. Na blacie przydadzą się również, małe pudełka na podręczne przybory. Jeśli to możliwe w pobliżu biurka warto zawiesić korkową tablicę, do której można przypiąć plan lekcji, mały kalendarz itp. Na biurku nie może zabraknąć też lampki.
Jej kształt jest mniej istotny. Kluczowe jest odpowiednie światło, które daje i ustawienie w zależności od tego, czy dziecko jest prawo, czy leworęczne.

Przy okazji biurka nie możemy zapomnieć o krześle dla naszego dziecka. Od tego w jakim stopniu będzie dopasowane i wygodne zależy naprawdę wiele. Na rynku dostępnych jest wiele modeli krzeseł dla dzieci. Tu podobnie jak w przypadku samego biurka warto kierować się ergonomią, a nie kolorystyką. Nawet najlepiej dobrane biurko nie spełni do końca swojej roli, jeśli dziecko miało zbyt twarde i niedopasowane krzesło. Bez wątpienia na krześle nie można oszczędzać. To od niego w dużym stopniu jak naszego dziecko będzie się czuło przy biurku. Wygodne krzesło to również prawidłowa postawa ciała, podparcie kręgosłupa u młodego, rosnącego człowieka.

Jak wybrać idealne biurko dla ucznia? Dobrze oszacuj potrzebną szerokość blatu

Duży blat nie zawsze oznacza wygodę użytkowania. Miejmy na uwadze, że nasz uczeń nie jest zbyt duży, a tym samym zasięg jego ramion może nie być wystarczający do sięgnięcia na drugi koniec biurka. Taka sytuacja jest dla dziecka nie tylko niekomfortowa, ale i irytująca. Kto chciałby podnosić się z krzesła, za każdym razem, gdy potrzebuje po coś sięgnąć? Odpowiednie zaaranżowanie otoczenie biurka, wcześniej wspomniane pudełka na biurko, tablica korkowa będą doskonałym uzupełnieniem powierzchni blatu. Nie możemy również zapominać o jednym drobiazgu. Z reguły mamy dość ograniczoną przestrzeń w pokoju dziecka. Nasza pociecha musi mieć miejsce do spania, biurko, kącik do zabawy. Jeśli blat od biurka zajmie zbyt dużo miejsca pokój straci na swojej funkcjonalności, a nie o to nam chodzi.

Podsumowując temat, urządzenie pokoju dziecka wymaga od rodziców poświęcenia czasu i przemyślenia pewnych kwestii. Wystarczy jednak trzymać się kilku podstawowych zasad, zadbać o odpowiednią wysokość biurka dla dziecka, o dobre krzesło, lampkę i nasza pociecha szybko przyzwyczai się do nowego mebla.

 

Kategoria: mieszkanie