Planujesz budowę domu? Jest to na pewno poważna decyzja, która pozwoli Ci na spełnienie marzenia o własnych czterech kątach. Przed Tobą jednak bardzo długa droga – od projektu, poprzez wykończenie budynku, aż po wprowadzenie się. Nie ma co się jednak załamywać. W końcu wszystko jest do ogarnięcia, a z pomocą kilku rad, dokładnie będziesz wiedzieć co czeka Cię na każdym etapie.

Budowa domu jednorodzinnego to szereg niezmiennych etapów. Warto już na etapie przygotowywania się do rozpoczęcia prac, upewnić się, że uwzględniliśmy każdy z nich.
Pierwszym etapem są zawsze przygotowania formalne, jest to jeden z najbardziej istotnych etapów i nie możemy go w żaden sposób pominąć. Pierwszym krokiem tuż po zakupie działki budowlanej będzie zakup projektu budowlanego. Indywidualny projekt z pewnością będzie droższy, dlatego możemy zdecydować się na gotowe rozwiązanie. Posiadanie projektu budowlanego jest podstawą do ubiegania się o pozwolenie na budowę. Kiedy skompletujemy niezbędne dokumenty, należy złożyć wniosek o powyższe pozwolenie (w Starostwie Powiatowym) mając na uwadze to, iż czas oczekiwania na wydanie decyzji wynosi 65 dni.
Kolejnym etapem budowy jest wytyczenie dokładnej lokalizacji naszego domu z pomocą uprawnionego do tego geodety. Następnie po wytyczeniu lokalizacji naszej nieruchomości, następuje wyrównanie działki i przygotowanie fundamentów oraz piwnicy. Obecnie do budowy fundamentów stosowane są dość często bloczki fundamentowe, które pozwalają na dość prostą i szybką pracę. Podczas budowy fundamentów, ważne jest pamiętanie o izolacji części podziemnej oraz rozprowadzeniu kanalizacji.
Kolejnym etapem jest stan surowy otwarty. Tę część powinno się odkładać na miesiące wiosenne. Stan ten obejmuje wykonanie wszystkich ścian zewnętrznych, stropów oraz schodów betonowych. Po zakończeniu tych prac przychodzi czas na wykonanie więźby dachowej, komina, pokrycie dachu oraz ewentualne zamontowanie okien dachowych (jeżeli mamy je w planie).
W ostatnim etapie budowy domu – stanie surowym zamkniętym, skupiamy się na wykonaniu instalacji elektrycznych, wodno-elektrycznych i kanalizacyjnych. Niezbędne na tym etapie jest także osadzenie drzwi zewnętrznych oraz zamontowanie wszystkich okien. W momencie ukończenia tego etapu budowy, nasza nieruchomość powinna być przygotowana do nadejścia zimy.
Ostatnim etapem budowy domu jest jego wykończenie i wszelkie prace montażowe. Prace powinniśmy rozpocząć od montażu urządzeń grzewczych, a następnie przejść do wykańczania wnętrza domu. Po zakończeniu wszystkich prac związanych z ostatnim etapem wykańczania naszego domu, nieruchomość będzie w stanie „pod klucz” i zostanie już tylko umeblowanie wnętrz.
Po zakończeniu wszelkich prac, aby legalnie móc zamieszkać w naszym świeżo wybudowanym domu, należy dopełnić jeszcze kilka niezbędnych formalności. Należy zgłosić zawiadomienie o zakończeniu budowy. Jeżeli w ciągu 21 dni, nie otrzymamy żadnego pisma, oznacza to, że nadzór budowlany wyraził zgodę na zamieszkanie i oficjalnie możemy wprowadzić się do naszego domu. Kolejnym ważnym etapem przy budowie domu jest zapewnienie odpowiedniej izolacji przed wilgocią. Systemy hydroizolacyjne, znajdziesz na stronie kosbud.com.pl