Wykorzystanie energii pochodzącej ze słońca w ostatnich latach przyniosło wiele nowych rozwiązań pozwalających na pozyskiwanie energii elektrycznej lub cieplnej do celów użytkowych praktycznie przez cały rok.

Czym jest fotowoltaika?

Panele fotowoltaiczne, zamieniają energię promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Jest to wbrew pozorom bardzo prosty sposób pozyskiwania energii elektrycznej ze słońca. Na panele składają się krzemowe płyty, które coraz częściej goszczą na dachach domów lub budynkach nowoczesnych firm. Na popularność tego typu rozwiązania składa się połączenie ekologii z ekonomią, ponieważ pozwala ona na zwrot części lub nawet całości kosztów za wykorzystanie energii, nie szkodząc przy tym środowisku naturalnemu.
Uzyskaną energię z paneli możemy na bieżąco zużywać, magazynować lub sprzedawać, wszystko zależy od rodzaju instalacji. Jeżeli rozważamy zakup fotowoltaiki, warto mieć na uwadze, że wraz z systemem fotowoltaicznym zyskujemy zapas energii na wiele lat. Od momentu zainstalowania paneli, czerpiemy darmowy prąd ze słońca.
Jeżeli chodzi o montowanie paneli fotowoltaicznych, najczęściej umiejscawia się je na dachach lub bezpośrednio na gruncie, tak aby były skierowane w kierunku południowym. Dachy skierowane na południe są optymalnym miejscem, który pozwoli na maksymalne wykorzystanie promieni słonecznych. Często wybieranym miejscem na zainstalowanie paneli fotowoltaicznych są budynki gospodarcze.
Panele słoneczne to oszczędność pieniędzy i środowiska. Są więc idealną opcją dla osób, które chcą oszczędzać. Po dobraniu odpowiedniej instalacji, panele zaczynają produkować energię, która spokojnie zaspokoi potrzeby użytkowników, dzięki czemu rachunki za prąd mogą zostać obniżone praktycznie do zera. Panele wobec tego są w stanie zapewnić użytkownikom bezpieczeństwo, a także niezależność energetyczną. Ponadto panele oszczędzają środowisko, fotowoltaika nie emituje do atmosfery dwutlenku węgla, ani żadnych innych substancji szkodliwych.
Wobec rosnącego, dużego zainteresowania rynkiem, coraz więcej instytucji bankowych oferuje kredyty specjalnie dedykowane zielonej energii. Oferowane są one właścicielom domów jednorodzinnych, a także podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą w zakresie wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych. Mimo iż kosztowna, instalacja paneli fotowoltaicznych jest bardzo rozsądną decyzją dającą możliwość cieszenia się z zielonej energii na długie lata. Warto jednak przed podjęciem decyzji rozważyć wszelkie za i przeciw, zanim zdecydujemy się na zakup paneli.