W produkcji mebli wykorzystywane są również obrzeża meblowe. Służą one zabezpieczeniu płyt meblowych przed ich destrukcją oraz pełnią bardzo ważną rolę dekoracyjną w meblach. Obrzeża takie mogą powstawać z forniru naturalnego drewna lub też z nowoczesnych, syntetycznych materiałów. Styl takich obrzeży dobierany jest każdorazowo do danego modelu mebla. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że element ten jest również narażony na dużą eksploatację oraz ewentualne zniszczenie. Na szczęście możemy zakupić same obrzeża meblowe i dokonać renowacji ulubionych mebli we własnym zakresie, a czasem nawet odmienić ich styl i estetykę. Jak prawidłowo korzystać z obrzeży meblowych?

Przede wszystkim zwróćmy uwagę na dwa główne rodzaje obrzeży meblowych, które znajdziemy na rynku. Jedne z nich to klasyczne laminaty, które posiadają taśmę samoprzylepną. Nakleja się je za pomocą opalarki lub gorącego żelazka. Drugi rodzaj obrzeży to taśmy PCV do których montażu potrzebne są kleje kontaktowe. Oba te produkty wymagają innego montażu, który postaraliśmy się krótko opisać poniżej. Stolarka.

Jak montować obrzeża meblowe?

W przypadku pierwszego modelu, obrzeża mają już dodaną warstwę kleju samoprzylepnego. Jest to klej, który aktywuje się pod wpływem wysokiej temperatury. Takie obrzeże należy przyłożyć do krawędzi płyty, a następnie z zewnętrznej strony należy je rozgrzać. Do tego celu można wykorzystać zarówno gorące żelazko lub specjalistyczną opalarką. Gdy poczujemy, że klej zaczyna wiązać, od razu szybko dociskamy taśmę meblową ciężkim przedmiotem, na przykład drewnianym klockiem. Tą czynność powtarzamy kawałek po kawałku. Przed przyklejeniem obrzeży należy oczywiście oczyścić powierzchnię mebla.

W przypadku obrzeży PCV wymagane jest trochę więcej pracy. Najpierw musimy dociąć obrzeża na odpowiednią długość. Następnie nanosimy dedykowany klej do obrzeży meblowych bezpośrednio na ich powierzchnię oraz na krawędź płyty meblowej. Wówczas należy postępować zgodnie z instrukcją użytkowania danego kleju. Gdy zaczyna wiązać, przykładamy obrzeża do płyty a następnie dokładnie rozciągamy, aby pozbyć się ewentualnych grudek lub nierówności. Docisnąć obrzeża możemy za pomocą gumowego młotka. Uderzenia nim powinny odbywać się kawałek po kawałku. Ewentualne wystające ranty taśmy należy dociąć, a następnie doszlifować, co wpłynie na jakość użytkowania mebli oraz ich estetykę.