Wykańczając podłogę w naszym domu stajemy przed trudnym wyborem, mianowicie jakiego materiału najlepiej użyć? Z tego artykuły dowiemy się jakie są wady i zalety zarówno podłogi drewnianej jak i tańszej alternatywy jaką są panele podłogowe.

Podłoga drewniana jest doskonałym wyborem dla tych, którzy cenią sobie zarówno funkcjonalność jak i naturalne piękno wnętrz. Podstawową zaletą podłogi drewnianej jest niezaprzeczalnie jej trwałość oraz naturalność. Do wyboru mamy wiele gatunków drewna, takich jak np. buk, dąb, modrzew czy też jesion. Najtwardsze gatunki drewna używane są przy aranżacjach salonów i przedpokoi. Jednakże równie dobrze sprawdzą się w takich pomieszczeniach jak kuchnia czy nawet łazienka. Warto mieć na uwadze, że drewno jest surowcem naturalnym posiadającym właściwości antyalergiczne. Wobec tego mogą być stosowane jeśli mamy w domu osoby cierpiące na różnego typu alergie. Drewniane podłogi mimo tego, iż są podatne na drobne urazy mechaniczne, w bardzo łatwy sposób można je poddać renowacji.
Równie dużą popularnością jak podłogi drewniane cieszą się panele podłogowe. Panele na podłodze niemalże idealnie imitują drewno, przy czym są zdecydowanie łatwiejsze w montażu. Dobrej jakości panele mogą być równie trwałe jak podłoga drewniana. Panele są również zdecydowanie łatwiejsze w codziennej pielęgnacji. Nowoczesne panele możemy nawet układać w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, takich jak łazienka czy sauna. O wygląd paneli należy jednak dbać w codziennym użytkowaniu poprzez stosowanie specjalnych preparatów, tak aby uniknąć ewentualnych odkształceń przy długotrwałym wystawieniu na działanie wilgoci. Wadą paneli jest niestety to iż łatwo zbierają kurz oraz wykazują pewien chłód w dotyku, co może nie przypaść do gustu osobom, które lubią chodzić boso po domu. Jeżeli planujemy remont w domu, panele to dobra opcja, gdyż jesteśmy w stanie ułożyć je samodzielnie (zwłaszcza te laminowane). Dodatkowym walorem paneli jest zdecydowanie to, iż posiadają stosunkowo przystępną cenę oraz charakteryzują się bogactwem wzorów.
Wybór materiałów jest dość duży, jednak to od nas w głównej mierze zależy to co wybierzemy. Czy postawimy na naturalne walory podłogi drewnianej, jej niezawodną trwałość i elegancję, czy zdecydujemy się na dobrej jakości panele, które z pewnością są nowoczesną alternatywą dla tradycyjnych parkietów. Pamiętajmy, aby wykańczając dom inwestować w materiały trwałe i i dobrej jakości, tak abyśmy nie musieli ich wymieniać za kilka lat.