Zakup własnego mieszkania, to nie lada wyzwanie, dlatego już na samym początku należy wiedzieć na co warto zwrócić uwagę. Jakie aspekty prawne są ważne, o co pytać sprzedającego oraz w jaki sposób mądrze sporządzić umowę kupna? To pytania na które większość osób najczęściej szuka odpowiedzi.

Każdego roku rynek nieruchomości powiększa się o nowe inwestycje. Bez względu na to czy decydujemy się na zakup nowego mieszkania, czy takiego z drugiej ręki, ofert jest bardzo wiele i z pewnością nawet najbardziej wymagający klienci w końcu znajdą coś odpowiedniego dla siebie.
Kluczową kwestą na początku jest określenie swojego budżetu. Jest to o tyle ważny krok, gdyż określenie środków finansowych jakimi dysponujemy, pozwoli nam na zawężenie poszukiwania mieszkań do określonego metrażu czy lokalizacji. Jeżeli nie jesteśmy w stanie sami określić naszego finansowego zaplecza i możliwości, możemy zasięgnąć porady u doradcy finansowego, który pomoże nam w wyliczeniu naszej zdolności kredytowej.
Ważne, przy kupnie mieszkania jest to aby do samego zakupu doliczyć wszelkie dodatkowe wydatki związane z samym procesem zakupu. Może to być np. podatek od czynności cywilnoprawnych czy opłaty sądowe. Warto dowiedzieć się również o wszelkich opłatach związanych ze wspólnotą mieszkaniową. Jeżeli planujemy kupić mieszkanie do remontu – oszacujmy jego koszty, to pomoże nam zdecydować czy stać nas na tego typu inwestycję.
Jeżeli sprecyzujesz dokładnie swoje oczekiwania możesz w końcu przejść do przeglądania ofert i oglądania mieszkań. Możesz to robić sam, lub skorzystać z pomocy pośrednika, jednak jak wiemy wiązać to się będzie z dodatkowymi kosztami. Pamiętaj o tym aby mieszkania oglądać w ciągu dnia, gdy jest widno, gdyż znacznie łatwiej jest wtedy zauważyć ewentualne wady czy niedociągnięcia w wykończeniu. Wybierając lokalizację, należy zwrócić również uwagę na otoczenie. Dostępność do komunikacji miejskiej, sklepy, punkty usługowe, a także dostępność terenów zielonych jak parki czy place zabaw to ważne kwestie, wpływające później na jakość życia. Jeżeli już znajdziesz nieruchomość, która szczególnie Ci się spodoba, pamiętaj aby dokładnie wypytać o wszystkie nurtujące Cię kwestie, nawet jeśli są to tylko drobne szczegóły. Pamiętaj, że zakup mieszkania powinien być rozsądny i dobrze przemyślany, gdyż jest to inwestycja długoterminowa. Po zakupie mieszkanie nie zapomnij o dopełnieniu koniecznych formalności i podpisania umowy, dopiero wtedy możesz spokojnie odebrać klucze i cieszyć się swoimi nowymi czterema kątami.