Firanki nadają naszym wnętrzom niepowtarzalnego charakteru i przytulnego wyglądu. Zwolennicy tego typu rozwiązań chętnie wybierają firanki, które można upinać lub drapować lub takie, które mają uniwersalny styl i pasują do każdego rodzaju pomieszczeń. O ile gotowe firanki, to świetny pomysł na praktyczną dekorację okna, o tyle kłopot może się pojawić, gdy nasze okna mają nietypowe rozmiary. Przeczytaj poniższy artykuł i sprawdź, dlaczego warto kupować firanki na zamówienie i jakie usługi dodatkowe można zamówić, decydując się na firany metrażowe!

Firanki na metry – do domu, hotelu lub sali bankietowej

Kiedy myślimy, o tym jak zaaranżować daną przestrzeń, ważne są nie tylko meble, rodzaj podłogi czy kolor ścian. Jeśli jesteś właścicielem dużego domu lub sali bankietowej, wiesz z pewnością, że rolety, czy żaluzje na dużych przestrzeniach wprowadzają raczej ascetyczny klimat. Aby Twoje pomieszczenie było przytulne, bądź eleganckie – wedle potrzeb, możesz zamówić firanki szyte na indywidualny wymiar. Masz wówczas pewność, że będą one doskonale układały się na oknach, nie będą zbyt małe, ani też nie będą za długie. Firany o których mowa powinny być dopasowane do stylu we wnętrzu. Inny rodzaj wybierzesz do sali restauracyjnej, w której odbywają się wesela lub chrzciny, inne zaś do domowego salonu, z tarasem, gdzie będą one pełniły istotną rolę dekoracyjną.

Dlaczego firany na wymiar? Poznaj dodatkowe zalety firanek na zamówienie!
Niewątpliwym atutem zamawiania produktów na wymiar jest możliwość zamówienia usług takich jak: obrębianie, wszywanie przelotek czy dodawanie innych elementów dekoracyjnych. Często zdarza się, że dany model gotowych firanek, który przypadł nam do gustu nie pasuje jednak nam do rodzaju karnisza. Jeśli mamy karnisz na żabki, wówczas nie możemy kupić gotowej firany z wszytymi przelotkami, nawet jeśli wymiar w zupełności nam odpowiada. Firmy szyjące różne modele na wymiar, zazwyczaj wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i udostępniają możliwość zamówienia firan, które mają przelotki, jak i tych zakładanych na żabki.

Jak zmierzyć dokładnie wymiar firanki?

Firanka, którą mamy zamiar kupić na indywidualne zamówienie, a raczej jej wymiary muszą być starannie wymierzone i podane w treści zamówienia. Warto uzmysłowić sobie, że jeśli pomylimy się mniej więcej o dwa lub maksymalnie trzy centymetry, prawdopodobnie, tuż po zawieszeniu firan, nie będzie tego widać. Jeśli jednak nasza pomyłka będzie bardziej znacząca, wówczas rzeczywiście brak dziesięciu, czy większej liczby centymetrów, może być kłopotliwy i zepsuje nam cały wygląd pomieszczenia. Dlatego jeśli nie mamy wprawy w mierzeniu, lepiej jest dodać około 1,5 do 2 centymetrów, aby w razie pomyłki z naszej strony, nie było widać różnicy. Pamiętajmy też, że jeśli firany na wymiar mają się kończyć przy podłodze, to muszą się one kończyć właśnie około 2 centymetry przy podłodze. Nieco za długie firanki można przy pomocy żabek trochę skrócić, jeśli jednak wymierzymy za małe wartości – nic się nie da z tym zrobić. Jeśli chcesz kupić firankę na przelotkach, musisz zmierzyć odległość od górnej krawędzi karnisza i do tej miary dodać jeszcze około 3 centymetry. Przy składaniu zamówienia, firma zajmująca się szyciem firan, zazwyczaj prosi o dokładne zapoznanie się z tym, jak ma wyglądać podanie wymiarów – kwestia kluczowa: to czy rozmiar ma uwzględniać zakładki, czy też nie.

Najpiękniejsze firany metrażowe do Twojego domu

Precyzyjnie wymierzone i perfekcyjnie uszyte firany są prawdziwą ozdobą każdego domu. Bez względu na to, na jaki rodzaj firan na wymiar się zdecydujesz – nowoczesne, minimalistyczne, tiulowe, żakardowe, organzowe czy woal – Twój dom z pewnością nabierze gustownego szyku i przytulności, podnosząc tym samym walory estetyczne pomieszczeń i wpływając na Twoje doskonałe samopoczucie.