Fundament oraz ściany zewnętrzne domu muszą być zbudowane solidnie. Przenoszą one ciężar całego domu, a także chronią przed skutkami nierównomiernego osiadania gruntu. Zatem z czego najlepiej zbudować fundamenty, oraz co warunkuje ich trwałość?

Obecnie powszechnie stosowane do stawiania fundamentów są bloczki fundamentowe z betonu. Praca za ich pomocą jest bardzo szybka i dość prosta. Bloczki betonowe służą do wznoszenia ścian fundamentowych piwnicznych, a także części przyziemnej ścian nośnych. Mogą również zostać użyte do budowy słupów, podmurówek pod ogrodzenie czy ścian działowych. To na nich będzie spoczywał cały ciężar budynku, dlatego muszą być one trwałe i wytrzymałe. Beton z którego są wytwarzane jest odporny na czynniki atmosferyczne. Oprócz tego mają niewielką nasiąkliwość, wobec czego będą odporne na wpływ wody zalegającej w gruncie. Murowanie ścian z bloczków jest dosyć proste. Podczas przenoszenia należy je chwycić od spodu. Są one jednak ciężkie do przenoszenia (ważą od 20 do 29kg), jednak ze względu na ich duże wymiary praca z ich użyciem postępuje dość szybko. Niektórzy producenci wykonują bloczki z wyprofilowanymi po bokach zagłębieniami, które służą za uchwyty. Takie bloczki muruje się z wypełnieniem poziomych i pionowych spoin.

Bloczki są prostopadłościanami, które mają proste, równe krawędzie. Zazwyczaj znajdziemy bloczki o wymiarach: 38 x 24 x 12 lub 49 x 24 x 12. Długość 38 lub 49 cm jest w stanie zapewnić szybkie budowanie oraz murowanie grubszych ścian fundamentowych. Na rynku są dostępne również bloczki o podobnych wymiarach ale dodatkowo posiadających wydrążenie, które pozwala na zmniejszenie nieco ich wagę. Dodatkowo w fundamencie powstają wtedy pustki powietrzne, które poprawiają jego parametry termoizolacyjne. Mur z bloczków fundamentowych wznosi się z użyciem standadowej zaprawy murarskiej. Bloczki można murować, układając dłuższym bokiem wzdłuż lub w poprzek muru, zależnie od grubości ściany fundamentowej. Zużycie bloczków zależy w dużym stopniu od sposobu ich murowania.

Bloczki są dostępne w większości wielkich marketów budowlanych, a ich ceny mogą się nieco różnić. Taniej można kupić bloczki u małych lokalnych producentów, gdyż wbrew pozorom w dużych marketach budowlanych cena może być znacznie wyższa. Do ich przewożenia niezbędny jest odpowiedni transport, gdyż bloczki mogą zajmować kilka lub kilkanaście palet. Niektórzy producenci w cenę wliczają także transport, dlatego warto rozejrzeć się za okazyjną ofertą.