Praca nad własnym ciałem to ulubiona rozrywka sporej części mężczyzn. Jednak by osiągnąć idealną sylwetkę, nie wystarczy tylko regularnie chodzić na siłownię. Bardzo ważne jest też odpowiednie zbilansowanie pożywienia oraz zastosowanie różnych, nie szkodzących zdrowiu wspomagaczy. Odpowiednie odżywki oraz suplementy, stosowane zgodnie z zaleceniami mogą przynieść zaskakująco szybko pożądany efekt. Warto jednak pamiętać, iż spora część z nich najbardziej efektywne działanie ma razem z odpowiednią dietą i treningami, w innym przypadku ich zakup może okazać się wyrzuceniem pieniędzy w błoto. Co zatem warto stosować, by zbudować sylwetkę idealną?

  1. BCAA
  2. Suplementy
  3. Odżywki

BCAA

BCAA (Branched Chain Amino Acids) to aminokwasy rozgałęzione, chętnie używane przez większość bywalców siłowni. Do grupy BCAA zalicza się leucynę, izoleucynę a także walinę. Aminokwasy te w postaci naturalnej stanowią jedną czwartą masy mięśniowej, poza tym są doskonałym źródłem pełnowartościowego białka. Działanie tych związków polega na dostarczeniu do organizmu energii, powstałej z ich rozkładu. Dzięki wspomaganiu zewnętrznemu, nie ulegają wykorzystaniu białka BCAA zawarte we włóknach mięśniowych. Mają one również bardzo duży wpływ na wytrzymałość, regenerację mięśni oraz poziom cholesterolu. Dobrze komponują się z naturalnymi źródłami białka, jak mleko oraz jego przetwory, jajka (które jednocześnie dostarczają magnezu) oraz mięso.

Suplementy

Jakie suplementy dadzą najlepszy efekt podczas treningów? Ze względu na dużą ilość produktów, kryjących się pod ta nazwą, trudno wskazać ten idealny, zwłaszcza jeśli nie jesteśmy pewni jaki cel chcemy osiągnąć. Jednak kilka z nich jest na tyle uniwersalnych, iż powinny znaleźć się w orbicie zainteresowań każdego bywalca siłowni. Do takich należy przede wszystkim kreatynina, pozwalająca na intensywniejsze treningi dzięki zmaksymalizowaniu energii ćwiczącego. Kreatynina nie występuje (lub występuje tylko w minimalnych ilościach) w naturalnej żywności, dlatego suplementy to jedyna możliwość skorzystania z jej dobrodziejstw.

Odżywki

Odżywki białkowe to doskonały sposób na przyrost masy, w dodatku, wbrew rozpowszechnionym mitom, całkowicie bezpieczny. Najpopularniejsze odżywki to oczywiście białko serwatkowe, znane bez wątpienia większości osób, pracujących nad sylwetką. Występuje w trzech dostępnych postaciach – koncentrat, izolat oraz hydrolizat. Największą skutecznością, ale, co oczywiste, najwyższą ceną z tej grupy charakteryzuje się ten ostatni rodzaj białek. Są to bardzo efektywnie działające odżywki, jednak ich nadmiar może powodować skutki uboczne w postaci uszkodzenia nerek czy wątroby, warto więc ściśle kontrolować ilość, jaką zażywamy.