Posiadanie własnego domu z ogrodem jest marzeniem wielu osób. Niestety koszty spełnienia tego marzenia mogą być znacznie większe, niż te którymi aktualnie dysponujemy. Nasze plany możemy zrealizować wykorzystując do tego celu kredyt na dom. Ponieważ jest to poważne zobowiązanie na wiele lat, warto poszukać najlepszej oferty na rynku, a takich jest wiele.

Kredyty hipoteczne są obecnie najpopularniejszą opcją zdobycia pieniędzy na kupno lub budowę własnego domu. O czym należy pamiętać, decydując się na zaciągnięcie kredytu? Jakie warunki należy spełnić?
Sprawdź swoją zdolność kredytową – każdy bank pomoże Ci na indywidualne określenie Twojej zdolności kredytowej, co pomoże Ci realnie oszacować na jaki dom faktycznie Cię stać. Oczywiście musisz zgromadzić wcześniej pewną kwotę, aby zapewnić minimalny wkład własny. Przy takiej ocenie banki biorą pod uwagę Twoje aktualne zarobki, a także zobowiązania finansowe. Jeżeli posiadałeś w przeszłości kredyt, ważne jest również to czy wywiązałeś się w terminie z jego spłaty.
Porównaj oferty kilku banków – pamiętaj o tym, aby decydując się na kredyt hipoteczny porównać kilka różnych ofert, sprawdzić oprocentowanie kredytów, prowizję za ich udzielenie oraz ewentualne dodatkowe koszta, co pozwoli Ci wybrać najbardziej korzystną opcję.
Przygotuj dokumenty – decydując się na dofinansowanie na kupno domu, powinieneś być w stanie przygotować wszystkie niezbędne dokumenty o które może poprosić Cię bank. Dokumenty, które są przydatne w procesie wnioskowania o kredyt to między innymi:
– dokument potwierdzający tożsamość,
– dokumenty dochodowe np. umowa o pracę, historia rachunku,
– dokumenty budowy – dziennik budowy, projekt budowlany, pozwolenie na budowę, decyzja o warunkach zabudowy,
– dokumenty działki budowlanej.
Złóż wniosek – jeżeli wybrałeś ofertę, która najbardziej Ci odpowiada nadeszła pora na złożenie wniosku oraz oczekiwanie na jego rozpatrzenie. Po podjęciu przez bank pozytywnej decyzji będziesz mógł podpisać umowę. Przed jej podpisaniem dokładnie zapoznaj się z jej szczegółami, warunkami i opłatami.
Wypłać pieniądze – po podpisaniu umowy, środki o które się ubiegałeś zostaną przekazane na wskazane konto, pamiętaj jednak, że jeżeli jest to pożyczka na budowę domu, bank ma prawo do sprawdzenia na jakim etapie jest budowa oraz czy wszystko przebiega zgodnie z planem. Pamiętaj, aby dopilnować wszystkich niezbędnych formalności do których zostałeś zobowiązany decyzując się na udzielenie dofinansowania z banku.